Ulewanie u dzieci – przyczyny. Jak sobie z tym radzić?


Ulewanie to przypadłość, która występuje u wielu niemowląt w pierwszych miesiącach życia. Zazwyczaj nie wiąże się z żadnymi niepokojącymi dolegliwościami i przechodzi samoczynnie. Warto jednak wiedzieć, jakie są jego przyczyny i poznać skuteczne sposoby na radzenie sobie z tym problemem.

Niedojrzałość układu pokarmowego


Ulewanie po posiłku zdarza się większości dzieci w pierwszym półroczu życia, a jego przyczyną najczęściej jest niedojrzały układ pokarmowy, który musi nauczyć się właściwie trawić mleko. Zdarza się również, że niemowlę ulewa, kiedy je zbyt szybko, w wyniku czego połyka duże ilości powietrza. Przypadłość ta występuje zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i butelką. Najczęściej jest niegroźna i mija z czasem, jeśli więc ilość zwracanego mleka jest niewielka, a niemowlę prawidłowo przybiera na wadze, nie powinno to być powodem do obaw.

Niepokojące objawy


Zdarzają się jednak przypadki, w których ulewanie ma podłoże chorobowe. Konsultacja z pediatrą będzie konieczna, jeśli rodzić zauważy u swojego dziecka objawy towarzyszące, takie jak:
 • Zbyt mały przyrost masy ciała
 • Gorączka
 • Biegunka, ból brzucha, zaparcia
 • Pojawienie się odruchu wymiotnego
 • Zaburzenia połykania
 • Częste, nawracające infekcje układu oddechowego lub ucha
 • Uwypuklone lub zapadnięte ciemiączko
 • Problemy z oddychaniem, bezdechy

Mogą to być objawy np. refluksu żołądkowego, który wymaga diagnozy lekarskiej i rozpoczęcia leczenia. Należy również pamiętać, że ulewanie ma charakter łagodny. Jeśli dziecko zwraca pokarm gwałtownie i bardzo obficie, prawdopodobnie są to wymioty, które mają zupełnie inne podłoże i w żadnym wypadku nie powinny być lekceważone.

Jak radzić sobie z ulewaniem u dzieci

Jak sobie radzić z ulewaniem u dzieci?


Jeśli u niemowlęcia nie występują żadne inne, niepokojące objawy zazwyczaj wystarczy wprowadzić kilka zmian, by złagodzić refluks pokarmowy:

 • Warto zadbać o to, by dziecko nie jadło zbyt szybko i łapczywie – można robić krótkie przerwy podczas karmienia, albo przystawiać niemowlę częściej, aby nie dopuszczać do sytuacji, w której jest bardzo głodne.
 • Dobrze również zwrócić uwagę na pozycję karmienia. Po posiłku należy dziecko delikatnie podnieść, najlepiej opierając o swoje ramię. Nie powinno się nim jednak potrząsać ani wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, które mogłyby spowodować ulewanie treści pokarmowej.
 • Jeśli problem zwracanego pokarmu jest częsty i kłopotliwy, warto skonsultować go z pediatrą. Prawdopodobnie zaleci on stosowanie specjalnej mieszanki zagęszczającej na bazie mączki chleba świętojańskiego lub wzbogaconego w nią mleka modyfikowanego o symbolu AR. Produkt ten można znaleźć m.in. w ofercie firmy Humana.

Należy jednak pamiętać, że typowe, niezwiązane z żadnym schorzeniem ulewanie u niemowląt poniżej 6 miesiąca życia nie stanowi przeciwwskazania do karmienia piersią.

instagram