Disney Uczy. Przygoda z Czytaniem| Wydawnictwo Ameet

Kilka miesięcy temu przedstawiałam Wam trzy części  książek od wydawnictwa AMEET 'Przygoda z czytaniem' - pisałam o tym TU 
Dziś przedstawię Wam kolejne dwie, które są uzupełnieniem poprzednich.


Poziom czwarty. Opiera się ma metodzie sylabowej. Tekst jest podzielony na wyróżnione kolorem zgłoski, dzięki czemu dziecko w prosty sposób poznaje sylabową budowę wyrazu. Wymawianie poszczególnych zgłosek jest naturalną skłonnością człowieka i często jest łatwiejsze niż składanie wyrazu z liter, co sprawia, że nauka czytania metodą sylabową przynosi wymierne efekty. Teksty w książce są atrakcyjnie zróżnicowane – mają formę wierszy, wyliczanek, dialogów oraz krótkich opowiadań. W ten sposób autorzy przygotowują małego czytelnika na różnorodność form literackich.


Poziom piąty. Przeznaczony dla dzieci, które już zaczęły czytać. Dzięki zastosowanym metodom mały czytelnik ćwiczy się w płynnym czytaniu ze zrozumieniem. W pierwszej kolejności czyta tekst, w którym została wykorzystana metoda sylabowa – to znaczy wyrazy zostały podzielone na sylaby. W ten sposób przygotowuje się do lektury bardziej zaawansowanych tekstów. Podczas lektury drugiego opowiadania dziecko uczy się, z jakich liter składa się dany wyraz (ten etap to analiza), a następnie składa poszczególne znaki graficzne (litery) w całość – to proces zwany syntezą.

W książce zostały zamieszczone quizy, dzięki którym mały czytelnik może sprawdzić, co udało mu się zapamiętać z lektury. Nauka czytania powinna być przede wszystkim zabawą, dlatego w książkach dzieci spotykają znane im postacie ze świata Disneya. Dodatkową motywację stanowią dyplom oraz naklejki, którymi rodzic może nagrodzić postępy i zaangażowanie dziecka.

Przygoda z czytaniem. Poziom 4. Czytam samodzielnie.
Kiedy dziecko opanuje już 3 wcześniejsze poziomy czytania, czas przejść na wyższy level jakim jest czytanie sylabowe. W tej książeczce towarzyszom nam bohaterowie lubianej bajki 'Auta". Prosty teks, wpadający w ucho, w którym każdy wyraz podzielony jest na sylaby. Sylaby oddzielone są od siebie kolorami - czerwonym i czarnym dzięki czemu dziecko czytając tekst od razu widzi podział sylab.


Przygoda z czytaniem. Poziom 5. Czytam płynnie.

Po czytaniu sylabowym przychodzi czas na samodzielne płynne czytanie. W tej części towarzyszom nam księżniczki Disneya. W książce znajdują się dwa opowiadania o Belli z bajki 'Piękna i Bestia', oraz Dżasminie z bajki 'Alladyn'
Podobnie jak w poziomie  teksty napisane są prosto, wpadają w ucho a wyrazy w pierwszym tekście zostały podzielone na sylaby kolorami. Na końcu każdego z tekstu znajdują się krótkie quizy dotyczące opowiadania. Dzięki takim quizom dziecko może sprawdzić co zapamiętało z opowiadania a my mamy podgląd na to, czy dziecko czyta ze zrozumieniem. 
Kolejne dwa poziomy Przygody z czytaniem jak najbardziej przypadły nam do gustu, choć puki co moja córka jeszcze ma trudności z czytaniem. Nauka czytania idzie jej bardzo opornie. Przez pierwsze 3 poziomy przebrnęłyśmy w miarę bez problemowo, na kolejnych nieco się zatrzymamy. Moja córka ma trudności ze składaniem literek w wyraz, nie rozumie co czyta, ale myślę, że dzięki tym kolejnym poziomom lada dzień zrobi wielkie postępy. Pamiętajcie, że nic na siłę. :) Komentarze

  1. Świetne pozycje, moja nawet nie jest zainteresowana jak jej czytam, więc jeszcze poczekam trochę.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy komentarz. To motywuje mnie do dalszej pracy.

instagram