Nauka języka obcego online - jakie są zalety?

Kilka lat temu chodziłam na kurs J.angielskiego na poziomie a1 i a2. Był to naprawdę miło spędzony czas, który zaowocował wiedzą. W planach miałam dalszy kurs, jednak ze względów osobistych musiałam odpuścić. Brak dojazdu oraz brak opieki nad dziećmi zrobiły swoje. 
We wrześniu moja córka rozpoczęła naukę w szkole. Chodzi do klasy z dwoma językami - niemieckim oraz angielskim. Aby pomóc jej w nauce postanowiłam, że rozpocznę sobie  kursy językowe online. Dzięki kursom online będę mogła uczyć się wtedy kiedy będzie mi wygodnie, nie muszę martwić się dojazdem czy opieką nad dziećmi. 


Nauka języka obcego online - jakie są zalety?
Nauka języka obcego przez internet zyskuje coraz większą popularność. Jeśli zastanawiasz się, czy to metoda dla Ciebie - zapraszam Cię do krótkiego przeglądu korzyści, jakie daje uczenie się języka online.
Podstawowe obawy, które wiążą się z nauką online to przede wszystkim lęk przed kiepską efektywnością, brakiem nauczyciela i niskimi szansami opanowania dobrej wymowy. Jednak wybór odpowiedniej metody sprawia, że spokojnie możemy o tym zapomnieć. 

Jakie są największe zalety edukacji online?
Jedną z największych zalet uczenia się przez internet jest jego dostępność. Wystarczy mieć łączę z siecią oraz komputer albo telefon. Czy mieszkasz w wielkim mieście, czy na wsi w Bieszczadach - możesz skorzystać z tej samej oferty. Masz do wyboru masę nauczycieli, rodzajów kursów, aplikacji. Są wśród nich opcje płatne i darmowe, dla początkujących i zaawansowanych.

Uczyć się możesz na wakacjach, w czasie dojazdu do pracy albo wcześnie rano. Kursy językowe w szkołach stacjonarnych rzadko są organizowane wcześniej niż przed 16.00. Stąd osoby, które pracują na drugą zmianę, rzadko mogą znaleźć ofertę dla siebie. 

Elastyczny czas nauki to kolejna zaleta. Masz napięty grafik? Zajmujesz się małym dzieckiem i nie wiesz, kiedy utnie sobie drzemkę? A może dojazdy do pracy albo szkoły zajmują Ci niemal pół dnia? Nauka online pozwala swobodnie zaplanować sobie rozkład zajęć. Zwykle kursy oparte są o niewielkie, ale regularne dawki. Wystarczy 15 minut dziennie - a tyle czasu znajdziesz w przerwie obiadowej, w czasie popołudniowego relaksu albo zaraz po przebudzeniu.

W Internecie znajdziesz też kursy z języków, których nie ma możliwości uczyć się stacjonarnie. Hindi? Nowożytny grecki? A może fiński? Jeśli planujesz emigrację do kraju, w którym używany jest mniej popularny język, to właśnie Internet powinien być miejscem, w którym zaczniesz poszukiwanie nauczyciela.

I ostatni aspekt, ważny zwłaszcza dla osób, które nie przepadają za towarzystwem. Większość kursów stacjonarnych opiera się o relację z nauczycielem, a często także grupą. Może to rodzić wiele niedogodności:

- grupa może mieć nierówny poziom, przez co jako osoba odstająca musisz albo nadrabiać albo się nudzisz,
- w przypadku niedopasowania charakterologicznego z nauczycielem może nie być postępów, bowiem będzie nas frustrować jego osoba, przez co nie skupimy się na lekcjach,
- sporo osób jest zmęczonych koniecznością ciągłej komunikacji, stąd wybór aplikacji “bezzałogowej” może stanowić formę relaksu, to także dobry wybór dla osób, które są nieśmiałe albo nie lubią towarzystwa obcych osób.

Nauka w domu pozwala także na stworzenie sobie takich warunków do nauki, jakie najbardziej lubimy: możemy uczyć się popijając herbatę na ulubionym fotelu w pidżamie, w czasie spaceru po parku albo opalając się na balkonie.

Jakie są możliwości nauki online?
Enauka ma wiele form, oto one:
- lekcje z nauczycielem - ta forma nie różni się specjalnie od zwykłych lekcji, po prostu prowadzona jest przez komunikator,
- aplikacje do nauki języka - to świetna metoda wspomagania nauki. Możemy korzystać z aplikacji do fiszek, nauki słówek albo … śpiewania obcojęzycznych piosenek. Są też aplikacje uczące podstaw języka,
- nieformalne grupy, wyzwania - wielu poliglotów buduje społeczności wokół swoich blogów, to świetne miejsce do szukania motywacji,
- kursy językowe - wiele szkół językowych oferuje pełnowymiarowe kursy, część z nich nie różni się niczym od stacjonarnych, po prostu lekcje odbywają się online. Inne polegają na udostępnieniu kursantowi materiałów. Tego rodzaju kursy na odległość oferuje eskk.pl - uczeń sam decyduje o szybkości nauki, a jego postępy monitoruje nauczyciel. Taka nauka ma wiele zalet.

Czy kursy online mają jakieś wady?
W przypadku kursów online na pewno brakuje nam kontaktu z innymi ludźmi. Rozmowa na żywo w cztery oczy, widok reakcji na nasze słowa - przygotowują nas na dialog z obcokrajowcami. Bez tego może być trudno nam się przełamać w rozmawianiu w obcym języku, nawet jeśli świetnie go znamy.

Dla wielu osób, którym brakuje samodyscypliny, problemem może też być nadmierna elastyczność kursu przez internet. Skoro nie ma sztywnych godzin, nie ma co się spieszyć… Z przekładania nauki z dnia na dzień robi się potem miesiąc, potem kolejny, a efektów nie widać. 

Ucząc się przez internet może też być trudno uzyskać nam obiektywną ocenę naszych umiejętności. Czy umiemy dużo czy mało? Trudno jest to zmierzyć samodzielnie, a nasz tutor nie zawsze może być zainteresowany udzieleniem nam wartościowego feedbacku, bo wyszły by też niedociągnięcia z jego strony.
Mimo wszystko na pewno warto rozważyć naukę języka w ten sposób, jeśli do tej pory nie zapisaliśmy się kurs stacjonarny, a wciąż sobie to obiecujemy. Być może właśnie to nauka przez internet stanowi klucz do sukcesu.

Jak widzicie nauka języka online to świetny sposób dla każdego, kto tak jak ja nie ma możliwości dojazdu do lekcje, nie ma z kim zostawić dzieci czy nie ma w ciągu dnia czasu ze względu na pracę.
Co sądzicie o kursach online? Skusilibyście się na takie?

Komentarze

 1. Nauka języka jest ważna. Nie robiłam tego online, ale wielu moich znajomych chwali tę metodę. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nauka online to na pewno duże ułatwienie. Szkoda, że kiedyś nie było takich możliwości. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja córka chodzie do szkoly językowej, jest z niej bardzo zadowolona.

  OdpowiedzUsuń
 4. Teraz wszystko można robić online, i dobrze :) To spore ułatwienie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie i przy okazji oszczędzamy czas na dojazdach.

   Usuń
 5. Muusze wziąć sie za swoj angielski :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że nauka online nie jest dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja ciągle sobie obiecuję i ciężko mi to wychodzi. Zaciekawiłaś mnie, taki kurs online myślę, że dla mnie byłby odpowiedni :)

  OdpowiedzUsuń
 8. sama muszę pomyśleć nad powtórzeniem sobie jezyków :D

  OdpowiedzUsuń
 9. fajne są takie kursy online, w każdej chwili można się poduczyć :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. kursy online wymagają samozaparcia. Co prawda angielskiego uczyłam się tradycyjnie z nauczycielem, ale kursy online np. z excla są super :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Korzystałam już z kursów językowych online i uważam, że jest to naprawdę wygodna forma nauki :) Można uczyć się w swoim tempie, a co najważniejsze - w zaciszu własnego domu, na spokojnie, bez konieczności poświęcania czasu na dojazdy ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja nigdy jeszcze nie korzystałam z takich kursów :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Powiem szczerze, że nie korzystałam z takich kursów online, ale może w ten sposób przypomnę sobie włoski :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawa jestem czy ogarnęłabym ten sposób nauki..

  OdpowiedzUsuń
 15. Języki obce są dla mnie mega trudne do ogarnięcia, nie mam głowy do ich nauki. Przez wiele lat ostatecznie nie umiem praktycznie nic

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja tak mam z językiem niemieckim. lat nauki a nie umiem nic :P O wiele łatwiej mi z angielskim..

   Usuń
  2. Musiałabyś pojechać do Niemiec na trochę. Ja jak pojechałam to po 13 latach od ostatnich lekcji niemieckiego w szkole, szybko sobie język przypomniałam. Ja sama mam talent do nauki języka. Aczkolwiek nie mogę się uczyć kilku na raz, bo mi się miesza :D

   Usuń
 16. ja jestem bardzo ciekawa, czy wystarczyłoby mi zapału i systematyczności :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja jednak wolę chodzić na zajęcia bo są dla mnie bardziej dyscyplinujące

  OdpowiedzUsuń
 18. Takie kursy są fajne jak ktoś nie może fizycznie chodzić do szkoły językowej

  OdpowiedzUsuń
 19. Chętnie zapiszę się na taki kurs on-line.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja teraz głównie przez internet to zajmuję się całą firmą, no i powiem szczerze, że aż tak łatwo nie jest, ale jeśli się przyzwyczaicie, to warto skorzystać. Wtedy język angielski online na pewno się Wam przyda. Dodatkowo myślę, że powinniście sprawdzić sobie informacje na stronie https://www.anegis.com/produkty-microsoft/microsoft-powerapps , bo akurat w moim przypadku, dzięki takim systemom praca jest dużo lepsza i szybsza, dzięki czemu nie pojawiają się żadnego problemy z prowadzeniem własnej działalności. Polecam wszystkim, którzy chcą spróbować.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy komentarz. To motywuje mnie do dalszej pracy.

instagram