Sarach Bonner "Sobowtórka" - premierowa recenzja

permiery wydawnicze


Czerwiec to wysyp świetnych premier wydawnictwa Muza, a jedną z nich jest książka autorki Sarah Bonner, którą od dziś znajdziecie na półkach w księgarniach.


Sobowtórka - Sarah BonnerPełna mroku, wyrachowania i zazdrości historia bliźniaczek, których pozornie błaha sprzeczka przeradza się w prawdziwą tragedię.

Kiedy Megan odkrywa w telefonie męża zdjęcia, na których leży na łóżku w samej bieliźnie, figlarnie się uśmiechając, żąda wyjaśnień. Bo seksowny koronkowy komplet z pewnością nie należy do niej. Poza tym w ogóle nie przypomina sobie, by kiedykolwiek pozowała Chrisowi.
Czy to możliwe, by pamięć znów płatała jej figla, co ostatnio zdarza się niepokojąco często? A może Chris sypia z jej siostrą? Kobiety zerwały ze sobą kontakt, gdy ukazała się książka o ich burzliwym życiu. Miała być efektem ich wspólnej pracy, a napisała ją w większości Megan. Ale to Leah zarobiła na niej miliony.
Megan postanawia sprawę wyjaśnić. Spotyka się z siostrą bliźniaczką w domku letniskowym. Wybucha kłótnia, która dla jednej z nich kończy się tragicznie.


Jedynym sposobem, by morderstwo uszło winowajczyni na sucho, jest ukrycie ciała i udowodnienie całemu światu, że jej siostra ma się dobrze. Zabójczyni postanawia prowadzić podwójne życie. Początkowo odgrywa swoją rolę perfekcyjnie, ale po pewnym czasie jej doskonały plan zaczyna się sypać…


Megan i Leah to niemal identyczne bliźniaczki, które nie miały łatwego dzieciństwa. Ojciec prowadził podwójne życie, więc były wychowywane głównie przez matkę, a w domu nigdy się nie przelewało. Przez większość czasu były niemal nierozłączne, choć różniły się mocno charakterem, to zawsze umiały się dogadać, marzyły o wydaniu książki, która opowiadałaby historię o ich burzliwym życiu.. Plan zaczęły realizować.


Ich siostrzane relacje zaczęły się psóć, gdy były jeszcze nastolatkami. Pewnego wieczora Megan nakryła siostrę w łóżku z jej ówczesnym chłopakiem. Incydent na zawsze przekreślił ich dobre relacje, a kolejnym "gwoździem do trumny" było wydanie przez Leah książki, tej książki, którą miały wydać wspólnie, którą w większości napisała Megan, a za którą to tylko Leah zgarnęła laury i ogromne pieniądze. Przez lata kobiety nie miały ze sobą kontaktu. Megan wyszła za mąż za Chrisa, przystojnego, dobrego i czarującego mężczyznę, który był spełnieniem jej marzeń. Ich życie to czysta sielanka, tak jej się przynajmniej wydawało.

Od pewnego czasu Megan zachowywała się dziwnie. Zaczęła zapominać wiele rzeczy, nie pamiętała, że gdzieś była, coś robiła. Ten fakt ją przeraził i zaczęła podejrzewać, że powoli szaleje jak jej matka. Pewnego dnia w telefonie męża odkrywa zdjęcie, na którym pozuje w samej seksownej bieliźnie. Sęk w tym, że nie pamięta, aby mąż kiedykolwiek robił jej takie zdjęcie i z całą pewnością nie posiada takiej bielizny. Wtedy dociera do niej, że to nie ona jest na zdjęciu a jej siostra bliźniaczka. Postanawia rozmówić się z siostrą. Jedzie do domku nad jeziorem, gdzie zastaje Leah, która wyznaje jej wszystko - to, że ma z jej mężem romans i to, że przez ten cały czas ją wkręcali. Megan nie wytrzymuje... łapie butelkę wina, która ląduje na głowie siostry, a ta pada nieżywa....

Spanikowana kobieta postanawia ukryć ciało i przez jakiś czas żyć za obie siostry. Jak się okazuje, plan jest idealny, a wszystko idzie jak po maśle. Megan może zakosztować innego życia, życia w luksusie, nawiązać nowe znajomości, poznać nową miłość. Stwierdza, że może jednak na zawsze zostanie Leah i sprawi, że to właśnie Megan zniknie? Kolejny jakby mogło się wydawać plan idealny, jednak niełatwy do wdrążenia, ponieważ kobieta nie wie, przez cały ten czas jest dokładnie obserwowana i to przez swojego męża, który ma również inny plan. Plan, który wdrążył w życie dokładnie w dniu poznania swojej żony i nie cofnie się przed niczym, aby połączyć ręce na majątku szwagierki.....

Sobowtórka to naprawdę świetnie skonstruowany thriller psychologiczny, który wciąga bez końca. Historia podzielona jest na 5 części, a każda z nich opowiada historię z perspektywy innej osoby - Megan, Chrisa, Leah oraz prawnika Chrisa. Akurat prawnik jakoś najmniej wnosi do całej historii, więc zasadniczo mogłoby go tam wcale nie być. Każde z nich opowiada swoją wersję wydarzeń i gdy już jesteśmy przy jej końcu, jesteśmy niemal pewni, że doskonale wiemy, co się wydarzyło i co będzie dalej, jest bum.. I mamy niby tę samą a zupełnie nową historię, która rzuca zupełnie inne światło na całą sprawę. Przez wiekszość książki byłam niemal pewna, że to właśnie Leah nie żyje, jednak pod koniec robi się taki wir i taki nagły zwrot akcji, że tak naprawdę do ostatniej strony nie mamy pewności czy Megan to Leah, a może Leah to Megan.

Historia w świetny sposób ukazuje, że bliźniacze rodzeństwo nie zawsze jest idealne, nie zawsze jest nierozłączne przez całe życie. Że nie musi ich łączyć wszystko, nie muszą tak samo myśleć, mieć te same upodobania, odczuwać te same emocje... To tylko stereotyp.


Podsumowując "Sobowtórka" to naprawdę świetna książka pełna emocji, zawiści, urazy, chęci zemsty, doskonale skonstruowanych planów, intryg, kłamstw, niewiadomych, niespodziewanych wątków i zwrotów akcji. Tutaj nie ma nudy!

Jaki gatunek książek najbardziej lubicie? 


*współpraca recenzencka 

Komentarze

 1. Lubię kryminały i thrillery, więc ta książka powinna przypaść mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie mój ulubiony gatunek! Zapisuję sobie tytuł- przeczytam z przyjemnością :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi intrygująco, na pewno się za nią rozejrzę, chociaż przyznam, że mój stosik do przeczytania rośnie i rośnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak nie lubię tego gatunku, tak tym razem się skuszę bo muszę przyznać że twoja recenzja bardzo mnie zaciekawiła.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ostatnio rzadko sięgam i trafiam na książki z bliźniaczymi bohaterami, więc mam co nadrabiać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi jak coś dla mnie, uwielbiam thrillery, a ostatnio troszkę je zaniedbałam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam o tej książce i mam w planie ją zamówić dla siebie. Na razie mam mniej czasu dla siebie, więc nie zamawiałam nowości.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie spotkałam się wcześniej z tą pozycją, ale przyznaję, że jej fabuła mnie zaciekawiła. Może niebawem po nią sięgnę. Jeśli chodzi o gatunki książek, to bardzo lubię kryminały, thrillery i powieści obyczajowe.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy komentarz. To motywuje mnie do dalszej pracy.

instagram