Elastyczne taśmy do ćwiczeń. Siłownia w domowym zaciszu

Jeszcze kilka lat temu taśmy do ćwiczeń można było spotkać jedynie w gabinetach rehabilitacyjnych, a dziś można spotkać je w większości domów, zarówno w tych gdzie ćwiczy się w ramach rehabilitacji, jak i tych, w których mieszkają miłośnicy fitnessu.
czym kierować się wybierając gumy do ćwiczeń

Jakie zastosowanie mają taśmy do ćwiczeń?Taśmy do ćwiczeń mają wiele zastosowań. Są one wykorzystywane nie tylko w gabinetach rehabilitacyjnych, siłowniach, fitnessie. Odpowiednio dobrane gumy do ćwiczeń w połączeniu z treningami oraz dietą pomogą osiągnąć nam w zrzuceniu kilogramów, ukształtowaniu sylwetki i ujędrnieniu ciała.


Taśmy do ćwiczeń - kolor ma znaczenie.Zapewne nie raz widzieliście takie taśmy w przeróżnych kolorach. Ich kolor to nie tylko wygląd estetyczny to także oznaczenie oporu, jaki daje nam dana guma. Elastyczna taśma do ćwiczeń zazwyczaj wykonana jest z lateksu o różnej grubości i długości. Aby opór danej gumy był większy, musi ona różnić się wielkością od tej słabszej. Osobą mniej wytrenowanym o słabej kondycji lub po kontuzjach poleca się gumy o mniejszym stopniu oporu. Osoby, które trenują regularnie, śmiało mogą sięgnąć po gumy o większym oporze. Niestety nie ma jednej ustalonej reguły w kolorach pomiędzy producentami gum. Każdy producent ma inne oznaczenia kolorystyczne, przez co guma w kolorze czarnym jednego producenta może mieć takie samo zastosowania jak guma żółta innego producenta.

Jak ćwiczyć z gumami elastycznymi do ćwiczeń

Zastosowanie gum do ćwiczeń.Taśmy do ćwiczeń zapewniają progresywny opór - im mocniej są rozciągane, tym większy opór stawiają, dzięki temu obciążenie podczas ćwiczenia wykonywanego z wykorzystaniem taśmy jest stopniowo zwiększane, zmniejszając ryzyko kontuzji. Wbrew temu, co większość myśli elastyczna taśma do ćwiczeń nie ma tylko za zadanie utrudnić nam wykonywanie ćwiczeń. Może ona je również znacznie ułatwić, a także pomóc odpowiednio wykonać dane ćwiczenie. Z pomocą elastycznych gum do ćwiczeń o różnych oporach możemy stworzyć w domu małą siłownię. Gumy świetnie zastąpią nam drogie urządzenia z siłowni, a my tym samym zaoszczędzimy, bo nie wydamy mnóstwa pieniędzy na sprzęt czy karnety na siłownię. Z racji, iż znów weszły obostrzenia i siłownie zostaną zamknięte, gumy będą świetną alternatywą. Guma oporowa do ćwiczeń nie zajmuje dużo miejsca, a posiadanie kilku o różnych stopniach oporu pozwala na przeprowadzenie treningu dowolnej partii mięśniowej bez wychodzenia z domu. Niewielkich rozmiarów taśma gumowa do ćwiczeń to również świetne wyposażenie dla osób, które często się przemieszczają, nie zawsze do miejsc, w których mają dostęp np. do siłowni.


Jak dbać o taśmy do ćwiczeń, aby posłużyły nam przez długi czas?Dobre jakościowo elastyczne taśmy do ćwiczeń są odporne na zerwania, odkształcenie i inne uszkodzenia. Aby jednak jak najdłużej zachować jej właściwości, należy przede wszystkim unikać jej ekspozycji na wysokie temperatury. W czasie aktywności guma rehabilitacyjna może być związywana, jednak należy pamiętać, aby po zakończeniu ćwiczeń ją rozwiązać, ponieważ przechowywana w sposób związany szybciej straci swoje właściwości i może łatwiej ulegać uszkodzeniu lub zerwaniu.


Jeśli zastanawiasz się, czy gumowa taśma do ćwiczeń jest dla ciebie, to nie masz, nad czym, bo jest to sprzęt praktycznie dla każdego. Cena takiego produktu zwykle nie jest wysoka, a szeroka gama zastosowań sprawia, że z jedna taśma może być wykorzystywana przez całą rodzinę: od przedszkolaka do korekcji wad postawy, przez rodziców, po seniorów.


Komentarze

 1. Bardzo ciekawy i przydatny post :) Sama od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem kupna takich taśm, bo widzę, że naprawdę warto je wykorzystywać w trakcie treningów :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie miałam jeszcze takiej taśmy do ćwiczeń ale siłownie pozamykali i nie wiadomo kiedy otworzą wiec przydałaby mi się

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja ostatnio zaczęłam używać takich gum, bo koleżanka wzięła je na trening i jestem szczerze zachwycona. Używam je do treningu pośladków i czuję, że mięsnie faktycznie działają! Pozdrawiam:-))

  Zapraszam również do mnie

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam takie taśmy, niestety nie używam ich. Wiem mam lenia może zacznę w te chłodne wieczory.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie korzystałam, ale faktycznie w obecnym okresie mogą sporo pomóc w domowych ćwiczeniach :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeśli ktoś ćwiczy w domu to taka taśma to fajna sprawa, na pewno wspomaga efekty ćwiczeń.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dlatego warto kupować dobrej jakości gumy . Pomagają tez przy rehabilitacji

  OdpowiedzUsuń
 8. super taśmy na ćwiczonka <3
  http://dorey-doorey.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajnie prezentują się te taśmy :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo przydatne, zwłaszcza w obecnych czasach

  OdpowiedzUsuń
 11. Fajne te taśmy :) Przydałoby mi się jeszcze trochę więcej motywacji do ćwiczeń :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Właśnie mam w planach kupić, dzięki za recenzje :D

  OdpowiedzUsuń
 13. sama nigdy z takimi nie ćwiczyłam ale wiem że warto i chętnie kiedyś spróbuje!

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja chce sobie kupić. Znaczy chciałam ale zapomniałam więc dzięki za przypomnienie. Może dzisiaj zrobię zamówienie

  OdpowiedzUsuń
 15. Kilka lat temu ćwiczyłam z takim taśmami w gabinecie rehabilitacji, w domu na pewno też będą bardzo przydatne :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja własnie planuje sobie kupić te taśmy :)

  OdpowiedzUsuń
 17. fajnie że jest coraz więcej przydatnych gadżetów czy też przyrządów do ćwiczeń w domu :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. racja i w dodatku nie zajmujących mnóstwo miejsca :)

   Usuń
 18. Ostatnio te taśmy są modne, ale ja nie podążam za trendami i jeszcze nie mam ich u siebie w domu. Co będzie za jakiś czas, tego nie wiem, nie wykluczam że się u mnie pojawią ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Teoretycznie taśmy niebieskie i zielone są "najsłabsze", mają mniejszy opór. O tym, że różnią się one (w zależności od producenta), nie wiedziałam. Zawsze sugerowałam się kolorem.

  OdpowiedzUsuń
 20. Mam w domu kilka różnych taśm. Uwielbiam z nimi ćwiczyć i obserwować jak mogę z czasem zwiększać opór :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo mi się przydały podczas rehabilitacji!

  OdpowiedzUsuń
 22. Miałam takie podczas rehabilitacji :D Teraz wolę rower stacjonarny albo po prostu spacery ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Jeśli chodzi o kwestie rehabilitacyjne, to na pewno skorzystam sobie z takich taśm, no ale potrzebne będzie mi tutaj odpowiednie wsparcie i wiedza ze strony rehabilitanta, aby wiedzieć, w jaki sposób tych taśm w ogóle używać, aby nie zrobić sobie większej krzywdy. Ogólnie powiem Wam, że rehabilitacja to dość ciężka droga i jeszcze niedawno w ogóle nie można było wyjść z łóżka, a z jej pomocą pojawia się nadzieja i chęci do tego, aby walczyć z samym sobą. Warto korzystać z rehabilitacji i ja z niej korzystam.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy komentarz. To motywuje mnie do dalszej pracy.

instagram