Anna Krystaszek "Pustelnia Mordercy.Nieczystość" - recenzja

genialny kryminał

Są takie książki, które trzyma się pierwszy raz w dłoni i już się wie, że to jest to, że to będzie hit! Tak też było w przypadku książki Anny Krystaszek pt. Pustelnia Mordercy. Nieczystość.

Z twórczością Anny Krystaszek miałam styczność po raz pierwszy właśnie przy okazji czytania Pustelni Mordercy Nieczystość, która ukazała się nakładem wydawnictwa Muza i cały czas zastanawiam się, jak to się stało, że nie poznałam książek autorki dużo wcześniej.

Anna Krystaszek Pustelnia Mordercy. Nieczystość


Makabryczne morderstwo w okolicach Dukli. W lesie nieopodal pustelni św. Jana znaleziono okaleczone zwłoki mężczyzny. Ofiara to ksiądz Tomasz, dobry znajomy prokuratora Hejdy i policjantów z częstochowskiej komendy. Pogodny, otwarty i bardzo lubiany przez wszystkich. A jednak komuś się naraził. I to tak bardzo, że przypłacił to życiem. Zamordowanemu wyłupiono oczy, obcięto język i uszy?
Ksiądz Tomasz dużo wiedział o swoich wiernych. Ufali mu, powierzali podczas spowiedzi największe sekrety. Pewni, że choćby najmroczniejsze, nigdy nie wyjdą na jaw.
Rusza śledztwo, do akcji wkracza komisarz Szulc "Czarny". W tym samym czasie w okolicach Częstochowy z rzeki wyłowiono ludzki korpus. Badania potwierdziły, że to poszukiwana od jakiegoś czasu młoda kobieta. Kolejne przerażające znalezisko, kolejne okaleczone zwłoki. Czy te zbrodnie łączy osoba sprawca? Czy w rozwiązaniu zagadki brutalnego morderstwa kapłana pomoże sporządzenie listy jego penitentów z ostatnich dni? Dlaczego ksiądz Tomasz dzień przed śmiercią tak nalegał na spotkanie z "Czarnym"?

Książka zaczyna się prologiem. Jest wrzesień 1991 roku. Ksiądz Tomasz odprawia mszę w jednej ze wsi pod Częstochową. Podczas sakramentu Komunii Świętej rozpoznaje pewną kobietę, która przyszła do kościoła z około 11-letnim chłopcem i nagle wszelkie obrazy z dawnych lat wracają do niego jak bumerang.

Wraz z innymi dziećmi i kilkoma księżmi wybrał się na wycieczkę do Dukli. Wśród dzieci była też ona, kilka lat starsza od niego dziewczyna, a teraz kobieta, którą rozpoznał w kościele. Właśnie wtedy na tej wycieczce została zgwałcona przez jednego z księży, a owocem tego gwałtu był jej chłopiec, którego ujrzał w kościele. On sam widział całe to zajście, ale wtedy jako dziecko nie zdawał sobie sprawy z tego, jak zły był to czyn... Wszak ksiądz powiedział, że zabiera Marylę na osobistą spowiedź...

Akcja zaczyna się prawie 10 lat później na Trójkącie, czyli Komendzie Miejskiej w Częstochowie. Komisarz Szulc zwany Czarnym umówił się z ks. Tomaszem, który miał mu coś bardzo ważnego do powiedzenia. W grę wchodziło złamanie tajemnicy spowiedzi. Niestety do spotkania nie dochodzi, gdyż tego samego dnia Czarny dostaje informację o makabrycznej śmierci księdza. Sprawca wyłupał mu oczy, odciął język i uszy, a ciało porzucił w lesie nieopodal pustelni św. Jana, dokładnie tam, gdzie Tomasz jako dziecko widział, jakiego okropieństwa dopuścił się inny ksiądz na Maryli.

Rusza śledztwo w sprawie morderstwa księdza. W tym samym czasie w okolicach Częstochowy z rzeki wyłowiono ciało, a właściwie sam korpus poszukiwanej od tygodnia młodej dziewczyny. Do akcji wkracza praktycznie cały Trójkąt w tym Katarzyna Hejda, żona prokuratora Hejdy, która jest dobra w swoim fachu. W toku śledztwa okazuje się, że jest śledzona przez jakiegoś mężczyznę, a ona sama idealnie pasuje profilem do typu ofiar mordercy, czego ona sama nie bierze na powarznie, bo przecież jest dla niego 'za stara'. Podczas przeszukiwania okolicy domu jednej z ofiar Katarzyna znika bez śladu niemal na oczach kumpli, jakby rozpłynęła się w powietrzu i ślad po niej zaginął....

Pustelnia Mordercy. Nieczystość zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Jest to genialny kryminał, z brutalnymi morderstwami w tle, płynną akcją, kilkorgiem bohaterów, którzy do całej historii wnoszą naprawdę wiele i są niezastąpieni.

Cała ta historia jest nieco inna od tych, jakie miałam do tej pory okazję przeczytać, ponieważ tutaj od samego początku dokładnie wiemy, kim jest sprawca całego okrucieństwa, jakie wydarzyło się w książce. Pewnie wielu z was zada sobie pytanie, skoro wiemy, kto zabił, to po co czytać książkę? A no właśnie po to, aby, dowiedzieć się, dlaczego to zrobił, co go do tego skłoniło i jak krok po kroku wyglądało śledztwo, które swoją drogą w tej książce jest bardzo ciekawe. Wydawać by się mogło, że po tym, jak na samym początku dowiedzieliśmy się, kim był sprawca, na końcu książki nic nas już nie może zaskoczyć, a jednak...

Właśnie pod koniec książki znika żona prokuratora. Nim sprawca brutalnych morderstw zginął, wyznaje Hejdzie, że ma niewiele czasu na uratowanie żony... Czas jednak mija, a Kaśki nigdy nie odnaleziono...

Hejda opłakuje śmierć żony i fakt, że nie może jej pochować. Kolejny raz przegląda pamiętnik mordercy, z którego dowiaduje się, że każda zbrodnia była dokładnie przez niego zaplanowana, a ostatnią ofiarą miała być właśnie jego żona. Niespodziewanie z rozmyślań wyrywa go telefon Czarnego z informacją, że odnaleźli grób Barbary Ogrodnik pierwszej ofiary Nęckiego. Nic w tym dziwnego, gdyby nie to, że technicy odkryli, iż w tym samym miejscu przebywała przez jakiś czas Katarzyna Hejda, której ktoś pomógł opuścić to miejsce. Czy to oznacza, że w sprawę morderstw był zaplątany ktoś jeszcze i czy Katarzyna Hejda żyje? Ja już mam pewne podejrzenia, bo w całej historii przewija się również pewna tajemnicza i bardzo podejrzana kobieta...

Jedno jest pewne, wszystkiego dowiemy się w kolejnym tomie (a przynajmniej tak myślę), na który mam nadzieję, że nie będzie dane nam długo czekać, bo inaczej oszaleję.

Pustelnia Mordercy. Nieczystość jest to drugi tom serii autorki, ale spokojnie można go czytać bez znajomości pierwszego, co oczywiście mam zamiar nadrobić. Co tu dużo mówić uważam, że Pustelnia Mordercy Nieczystość to genialny kryminał, który wciąga czytelnika od pierwszej strony i nie pozwala mu rozstać się z książką ani na chwilę. Genialnie wykreowani bohaterowie, świetny klimat, idealnie przedstawione tło całej historii, jak i zbrodni sprawia, że chce się więcej i więcej, a książkę czyta się tak szybko, że po jej zakończeniu dopadł mnie mały smuteczek... Ale oczywiście taki pozytywny.

Znacie twórczość Anny Krystaszek? Mieliście okazję już poznać książkę Pustelnia Mordercy.Nieczystość?

*współpraca recenzencka z wydawnictwem Muza 

Komentarze

 1. Jeszcze nie znam twórczości autorki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Twórczości nie znam, ale czuję się bardzo zachęcona Twoją recenzję bo bardzo lubię czytać takie książki

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie miałam okazji poznać, ale fajnie, że po oba tomy można sięgać samodzielnie, bo wtedy nie mam stresu, że coś pomylę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam twórczości tej autorki, ale może kiedyś uda mi się sięgnąć po jej książkę, ten tytuł zapowiada się ciekawie. Izabela

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie zwróciłam wcześniej uwagi na tę lekturę. Na pewno nie zaszkodzi mieć go na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 6. kusisz mnie kusisz ta propozycją tylko nie mam pojęcia kiedy ja na to wszystko znajdę czas :D
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy komentarz. To motywuje mnie do dalszej pracy.

instagram