Pozbądź się kurzajek raz na zawsze z Lapis - diabelski kamyk
Czają się wszędzie na basenie, w solariach, gabinetach kosmetycznych, publicznych łazniach - kurzajki, bo o nich mowa, to niezwykle uciążliwa przypadłość, którą możemy zarazić się tak naprawdę wszędzie.
Czym są kurzajki?
Kurzajka to popularne określenie brodawki wirusowej. Jest to efekt działania wirusa brodawczaka ludzkiego - HPV. Wirus ten powoduje przerosty keratyny, czyli odpornego na działanie czynników chemicznych i fizycznych białka. Keratyna wchodzi w skład cytoszkieletu, czyli szkieletu komórek. Pod wpływem działania wirusa tworzy się rodzaj kopuły ze zrogowaciałych komórek. Jest to osłona ukrywająca i ochraniająca wirusy. Pozwala ona na swobodny rozwój, multiplikację wirusowi, a to powoduje dalszy rozrost brodawki. Brodawka występuje przeważnie w postaci zgrubienia na skórze o podłużnym lub okrągłym kształcie. Ta niewielka narośl może mieć kolor szary, biały, brązowy.
Jakie są rodzaje brodawek?
Istnieje przeszło 70 usystematyzowanych odmian wirusa HPV. Łącznie można wyróżnić około 100 jego genotypów. Powoduje on powstawanie brodawek o różnej wielkości, strukturze, kształcie i kolorze, które możemy podzielić na następujące rodzaje:
Brodawki zwykłe:
- atakujące przeważnie dłonie, wypukłe, grudkowate, szorstkie narośla na skórze, występują zarówno pojedynczo, ale i często w większych grupach ilości, w kolorach od różowego do ciemnobrunatnego, potrafią się rozwijać także pod płytką paznokciową (co bywa bolesne)
Brodawki stóp (podeszwowe)
- występujące na skórze stóp, bardzo zaraźliwe, ze względu na wgniatanie podczas chodzenia zrogowaciałej kurzajki w głąb stopy potrafią głęboko wnikać w skórę, powodując dyskomfort w czasie chodzenia (uczucie ciała obcego w podeszwie, ból, stan zapalny)
Brodawki płaskie:
- często rozprzestrzeniające się na skórze twarzy, górnej powierzchni dłoni, przedramion, niewielkie, kilkumilimetrowe, płaskie, w kolorach odmiennych od skóry (np. białe, szare, brązowe), przeważnie pojawiające się u dzieci i młodzieży
Brodawki narządów płciowych:
- zaliczają się do chorób przenoszonych drogą płciową, ich profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem powinni zajmować się lekarze ginekolodzy, jedną z postaci tych brodawek są kłykciny kończyste, o tyle niebezpieczne, że mają właściwości rakotwórcze.
Kurzajki są bardzo zaraźliwe! Roznoszą się poprzez bezpośredni kontakt między ludźmi np. przez uścisk dłoni, a także poprzez dotykanie powierzchni, na których stała, bądź których dotykała osoba zarażona. Wirusem powodującym kurzajki może zarazić się każdy, jednak najbardziej narażone są na niego dzieci do lat 12 ze względu na ich aktywność, częste korzystanie ze wspólnych przedmiotów i przestrzeni np. na placu zabawach, ale także ze względu na niewykształcenie się w pełni systemu odpornościowego, co sprzyja łatwiejszemu zarażeniu się wirusem.
Jak usunąć kurzajki/brodawki?
Jeżeli już dojdzie do zarażenia wirusem brodawki, trzeba ją jak najszybciej usunąć. Kurzajka żyje przeważnie kilka dni, zdarza się, że kilka miesięcy a czasem nawet 2-3 lata. Po tym czasie obumiera. Należy jednak pamiętać, że nieleczona kurzajka może zainfekować kolejne miejsca, przyczyniając się do powstawania kolejnych brodawek, przy okazji zarażając innych.
Kurzajki/brodawki można usuwać podczas specjalistycznych zabiegów, takich jak krioterapia elektroagulacja, laseroterapię lub leczenie chirurgiczne. Większość kurzajek można zniszczyć w mniej inwazyjny sposób, stosując specjalne preparaty niszczące punktowo zmiany skórne i sprzyjające gojeniu się miejsc po usunięciu brodawki. Jednym z najskuteczniejszych, bezpiecznych i prostych w użyciu preparatów jest Lapis - diabelski kamyk, który powinien znaleźć się w każdej domowej apteczce.
Lapis diabelski kamyk do usuwania brodawek.
Lapis to wyrób medyczny stosowany do usuwania zmian rozrostowych skóry o charakterze brodawek zwykłych. Azotan srebra stanowiący podstawowy składnik sztyftu skutecznie wspomaga gojenie uszkodzeń skóry. Sztyft azotanu srebra (Stilus argenti nitrici) jest stosowany pomocniczo w leczeniu niektórych zmian skórnych pochodzenia wirusowego: brodawek zwykłych oraz kłykcin kończystych.
Jak aplikować Lapis diabelski kamyk do usuwania brodawek?
Przed każdym użyciem produktu zaleca się założyć okulary ochronne oraz rękawice ochronne. Zdjąć zatyczkę, ostrożnie pocierać powierzchnię brodawki sztyftem ruchami kołowymi przez kilka sekund. Naturalna wilgotność dotkniętego miejsca po kilku minutach rozpocznie reakcję z azotanem srebra, co przejawi się czernieniem w miejscu aplikacji. Nie dopuścić do kontaktu ze zdrową skórą. Po 24 godzinach od aplikacji można przyspieszyć gojenie poprzez usunięcie powstałej czarnej plamy np., poprzez oszlifowanie przy pomocy pumeksu. Zabieg powtarzamy, aż do całkowitego zniknięcia defektu skórnego kurzajki. Każdorazowo po aplikacji sztyft chronić przed wilgocią z powietrza poprzez możliwe szybkie założenie zatyczki ochronnej.
Ważne informacje:
- Nie stosować razem z innymi preparatami stosowanymi do leczenia kurzajek.
- Nie stosować na znamiona, ciemne plamy na skórze, piegi, brodawki wodne i brodawki łojotokowe.
- Nie stosować u dzieci poniżej 4 lat.
- Stosowanie u dzieci w wieku powyżej 4 lat należy skonsultować z lekarzem.
- W przypadku kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią, przy obecności innych chorób, a także w razie jakichkolwiek wątpliwości odnośnie do rodzaju brodawki należy skonsultować się z lekarzem.
Preparat do usuwania kurzajek jest moim takim must have w wakacyjnej apteczce, bo pomimo tego, iż staram się chronić zarówno siebie, jak i dzieci przed zarażeniem wirusem, to jednak nie jest to w 100% skuteczna ochrona zwłaszcza w przypadku dzieci. Sama kilka lat temu podczas wizyty na basenie zaraziłam się kurzajką i nie było to nic przyjemnego, dlatego teraz wolę być zawsze ubezpieczona.
A w twojej wakacyjnej apteczce znajduje się preparat na kurzajki? Zdarzyło ci się zarazić wirusem brodawczaka? Jak sobie z tym poradziłeś?
Na szczęście nigdy nie miałam, na pewno pomocna rzecz :)
OdpowiedzUsuńpomocna i to bardzo.
UsuńTakie produkty warto znać. Kiedyś mialam problem z tym
OdpowiedzUsuńPrzyznam, że jeszcze nigdy nie miałam kurzajki. Ale myślę, że warto mieć taki produkt w swojej kosmetyczce.. w końcu nigdy nie wiadomo. :)
OdpowiedzUsuńdokładnie
UsuńWarto sobie zapamiętać taki preparat :)
OdpowiedzUsuńSuper, że jest na to taki łatwy sposób teraz :)
OdpowiedzUsuńNa szczęście nigdy nie miałam problemu z kurzajkami, ale dobrze jest znać ten produkt na wszelki wypadek :D
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Nie wiedziałam, że coś takiego jest. Nigdy nie potrzebowałam. :)
OdpowiedzUsuńdobrze znać na przyszłość, bo nigdy nie wiadomo.
UsuńChyba nigdy nie miałam kurzajki w mojej rodzinie też się nie pojawiały, dlatego o tym specyfiku słyszę pierwszy raz,
OdpowiedzUsuńNa szczęście nigdy nie miałam.
OdpowiedzUsuńto dobrze :)
UsuńJako dziecko raz zdarzyła mi się ta przykra przypadłość. Pamiętam, że bardzo się wstydziłam kurzajki. Całe szczęście szybko została wyleczona :)
OdpowiedzUsuńsuper.
Usuńmój mąż kiedyś "złapał" brodawkę na basenie i musieliśmy iść do lekarza, a potem było kilkunastodniowe leczenie :-(
OdpowiedzUsuńojej...
UsuńNa szczęście nie miałam, ale słyszałam od mojej babci, że na kurzajki dobry jest podobno czosnek ;)
OdpowiedzUsuńteż mi się obiło to o uszy.
UsuńUff na szczęście nie mam z nimi problemów i mam nadzieję że nigdy nie będę mieć
OdpowiedzUsuńooo! na szczęście nigdy nie miałam kurzajki :)
OdpowiedzUsuńto dobrze :)
Usuń2 lata temu moja córka zaraziła się kurzajkami na basenie. Będę pamiętać o tym produkcie :)
OdpowiedzUsuńna basenach najczęściej dochodzi do zakażenia.
UsuńAkurat nigdy nie miałam :)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy i przydatny produkt
OdpowiedzUsuń..ciekawy post, warto wiedzieć, że istnieją produkty pozwalajace na pozbycie się kurzajek ;)
OdpowiedzUsuń- pozdrawiam serdecznie :)
na kurzajki najlepsze jaskółcze ziele:D
OdpowiedzUsuńtak? a to nie wiedziałam.
UsuńJa nigdy nie miałam problemu z kurzajkami. Nie wiedziałam, że dostepne są teraz takie produkty na kurzajki ;)
OdpowiedzUsuńsą, są i to bardzo pomocne.
UsuńRzeczywiście bardzo przydatne urządzenie chociaż trochę obawiałbym się je stosować, bo jak napisałaś trzeba yć ostrożnym. ;)
OdpowiedzUsuńtak zaleca producent.
UsuńPowiem ci ze moja córka miała kurzejki, niestety dopiero po wizycie u lekarza zostala wyleczone.
OdpowiedzUsuńO wielu preparatach na kurzajki słyszałam, ale ten kamień widzę pierwszy raz. Dobrze wiedzieć, że istnieje taki skuteczny produkt :)
OdpowiedzUsuń